Infiintare firma in Bulgaria | www.bulgaria-lawyer.com

Това са финансови ресурси, които акционерите или основателите на дружеството инвестират първоначално, за да подпомогнат дейността му и да му предоставят правна и финансова основа. В България правилата относно капитала са ясни и относително благоприятни за предприемачите, което прави страната атрактивна дестинация за инвестиции и разширяване на бизнеса.

Какво е капитал?

Капиталът представлява сумата пари или стойността на активите, които асоциираните или акционерите на фирмата внасят като принос за започване на икономическите дейности на дружеството. В зависимост от типа учредено дружество, съществуват специфични изисквания относно минималната стойност на капитала, а този аспект влияе както на структурата на компанията, така и на правните отговорности на акционерите.

Капиталът се използва за финансиране на началните дейности на фирмата и може да включва както пари, така и други видове активи (например, оборудване, имоти, ноу-хау и т.н.). Неговата стойност определя и границите на отговорността на акционерите или асоциираните в случай на дружества с ограничена отговорност.

Типове търговски дружества в България и минимален капитал

В България най-често срещаните правни форми за организиране на фирми са Дружество с ограничена отговорност (ООД) и Акционерно дружество (АД). Всяка от тях има специфични изисквания относно минималния капитал, а изборът на правна форма зависи от типа и размера на бизнеса, който възнамеряваш да извършваш.

Дружество с ограничена отговорност (ООД)

Дружеството с ограничена отговорност, известно в България като ООД (Общество с ограничена отговорност), е правната форма, еквивалентна на българското СРЛ. Това е най-популярната структура за малки и средни предприятия, благодарение на намалените формалности и минималните изисквания свързани с капитала.

  • Минимален капитал за ООД: 2 лева (приблизително 1 евро).

Минималният капитал за учредяване на ООД в България е изключително нисък в сравнение с други европейски държави. Практически, сумата, необходима за регистрация на такова дружество, е символична, което насърчава предприемачите да откриват бизнес без да имат нужда от голям начален капитал.

Акционерно дружество (АД)

Акционерното дружество (АД) е правна форма, предназначена за по-големи бизнеси, които включват повече акционери и значителни финансови ресурси. В акционерно дружество капиталът е разделен на акции, които могат да бъдат търгувани, а отговорността на всеки акционер е ограничена до стойността на притежаваните акции.

  • Минимален капитал за АД: 50 000 лева (приблизително 25 000 евро).

При АД капиталът е много по-голям в сравнение с ООД, отразявайки сложността и размера на бизнеса, който избира тази структура. Тя също така е подходяща за компании, които възнамеряват да привлекат значителни инвестиции или да се листнат на борсата.

Индивидуално предприятие (ЕТ)

За тези, които искат да учредят много малък бизнес, Индивидуалното предприятие (ЕТ) може да бъде подходящ вариант. То не налага изисквания за капитал, но основателят носи лична отговорност за всички задължения на фирмата.

Как се внася капиталът в България?

За да изпълниш законовите изисквания относно капитала в България, е необходимо да отвориш банкова сметка на името на учредяваната фирма. Процесът е доста прост и може да бъде извършен в няколко стъпки:

1. Отваряне на временно банкова сметка

Първата стъпка е откриването на временно банково сметка, предназначена изключително за внасяне на капитала. Тази сметка ще остане активна до приключване на процеса по регистрация на фирмата в Търговския регистър в България. След регистрацията, временното сметка може да бъде преобразувано в постоянна банкова сметка за твоята фирма.

2. Внасяне на капитала

След откриването на временното банкова сметка, ще внесеш минималния необходим капитал за типа дружество, което възнамеряваш да учредиш. Например, за дружество с ограничена отговорност (ООД), ще внесеш минималната сума от 2 лева.

3. Получаване на сертификат за внасяне на капитала

След като капиталът е внесен, банката ще ти издаде сертификат, удостоверяващ, че съответната сума е внесена. Този сертификат ще бъде необходим по-късно за завършване на регистрационното досие на фирмата в Търговския регистър.

4. Регистрация на фирмата и активиране на постоянната банкова сметка

След официалната регистрация на фирмата, временното сметка ще стане постоянната сметка на компанията. Тя ще се използва за всички финансови транзакции на фирмата, а първоначално внесеният капитал ще бъде на разположение за дейностите на фирмата.

Какво се случва с капитала след регистрацията?

След регистрацията на фирмата в Търговския регистър в България и след активиране на постоянната банкова сметка, капиталът може да бъде използван за финансиране на търговските дейности на дружеството. Капиталът става част от финансовите ресурси на фирмата, а използването му е по усмотрение на администраторите, в зависимост от нуждите и бизнес плановете.

Въпреки това, трябва да имаш предвид, че в случай на акционерно дружество (АД) съществуват по-строги правила относно разпределението на капитала и изменението на структурата му, които са регулирани от закона.

Защо е важен капиталът?

Социалният капитал играе важна роля за доверието в една компания, както пред властите, така и пред бизнес партньорите или финансовите институции. Той отразява финансовия ангажимент на учредителите и осигурява известна сигурност в случай на финансови проблеми.

Освен това в определени случаи властите или кредиторите могат да поискат доказателства за наличието на достатъчен социален капитал, който да гарантира платежоспособността на компанията, особено в случай на по-големи компании или такива, работещи в строго регулирани области.

Промяна на основния капитал

След като дружеството бъде създадено, акционерният капитал може да се променя чрез увеличаване или намаляване в зависимост от нуждите на бизнеса. В случай на увеличение учредителите или други инвеститори могат да внесат допълнителни вноски под формата на пари или други активи, като по този начин увеличат стойността на акционерния капитал на дружеството.

Процесът на промяна на акционерния капитал включва одобрение от общото събрание на акционерите или съдружниците и подаване на съответните документи в Търговския регистър. В случай на акционерни дружества (АД) увеличаването или намаляването на акционерния капитал може също да изисква коригиране на броя на издадените акции.

Предимства на ниския социален капитал в България

Едно от основните предимства на откриването на фирма в България е изискването за минимален акционерен капитал, особено за дружества с ограничена отговорност (ООД). В сравнение с други страни в Европейския съюз, където минималният акционерен капитал може да бъде значително по-висок, България предлага достъпна среда за предприемачи, които искат да създадат нискотарифни компании.

Този нисък социален капитал прави България предпочитана дестинация за стартиращи фирми и компании, които искат да намалят първоначалните си административни разходи, като по този начин позволяват по-голяма гъвкавост при разпределяне на ресурсите за развитие на бизнеса.

Infiintare firma in Bulgaria

Amplasare

Adresa: Ruse, str. “Raico Dascalov” №21
еtaj 1 Birou 1

Contacte

00359 899 819 102
0040 744 221 138
0040 767 159 717

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *